Ciekawostki

Służbowe auto dla urzędnika za 200 000 zł

Volkswagen Passat 4Motion
Data: 20 marca 2017 o 22:04   /   komentarze (1)

To jest blog o autach z charakterem, o samochodach, które mają coś więcej niż znajdziemy w standardowym modelu. Nie sądziłem, że takim autem będzie służbowy samochód prezydenta 50-tysięcznego miasta.Ale jak przejść obojętnie o limuzynie za prawie 200 000 zl? W lutym tego roku w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach pojawiła się informacja na temat przetargu [1]:

Dostawa fabrycznie nowego (rok produkcji 2016 lub 2017) samochodu osobowego służbowego na potrzeby Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach.

Tytuł przetargu brzmi bardzo „niewinnie” – miasto potrzebuje samochodu służbowego, całkiem normalna sytuacja. Jednak szczegóły oferty dostarczą nam już więcej emocji, zwłaszcza, że budżet na ten cel to 200 000.

Wymagania dotyczące samochodu

Piszę tu o emocjach podatników, bo chyba nie jedna osoba zdenerwuje się na myśl o tym, że służbowy samochód w urzędzie ma mieć następujące parametry [2]:

– moc silnika minimum 250 koni mechanicznych

– napęd 4×4

– automatyczna skrzynia biegów

– system bezkluczykowy

– ciekłokrystaliczny wyświetlacz przed kierownicą

– kamera cofania

– gniazdo elektryczne 230V

– podgrzewane wszystkie siedzenia

– 18-calowe aluminiowe felgi

– fabryczna nawigacja GPS z minimum 8-calowym wyświetlaczem

Są to tylko niektóre z ponad 50 wymagań, które znalazły się w ofercie [2]. Budżet jaki został podany na ten cel to 200 000 zł brutto. Całkiem sporo jak na samochód dla niezbyt dużego miasta. Nad wieloma parametrami również można by dyskutować – po co urzędnikowi państwowemu auto z silnikiem o mocy 250 koni mechanicznych i napędem na wszystkie koła???Zwycięzca przetargu

Do konkursu stanęły tylko dwie firmy [3]. Nie mam dokładnych informacji, jakie samochody zostały zaproponowane, ale 8. marca ukazała się informacja o wyborze oferty najkorzystniejszej – przetarg wygrała firma „Porsche Inter Auto Polska Sp. z o.o.”. Jak informuje portal fakt.pl miasto zdecydowało się na zakup Volkswagena Passata. Cena 193 000 zł. Druga oferta była jeszcze droższa i przewyższała podany przez miasto budżet.

Volkswagen Passat B8 4Motion

Jeżeli wymagania oferty rzeczywiście zostały spełnione, to jedyny silnik o tych parametrach to benzynowa jednostka 2.0 TSI o mocy 280 KM. Najmocniejszy diesel ma „tylko” 240 koni, a więc dla urzędników jest to teoretycznie zbyt słaby motor. Osiągi 5,5 sekund do setki i prędkość maksymalna 250 km/h robią wrażenie. Oczywiście jest to odmiana 4Motion, która w Passacie oznacza napęd 4×4. Jak widać, prezydent musi się bardzo spieszyć w wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych. Nie mamy jeszcze oficjalnych informacji ze strony urzędu, który dokładnie model został wybrany, ale można się spodziewać, że była to powyżej podana jednostka. Niedawno podobną limuzynę zakupiono dla prezydenta Rybnika [5], choć „tylko” za niecałe 150 tysięcy. Jest to Passat w wersji Highline z silnikiem o mocy „jedynie” 220 KM.

Serwisowanie samochodu i gwarancja

Moim zdaniem zamiast skupiać się na „luksusowych parametrach”, należałoby znaleźć samochód, który będzie korzystny cenowo w utrzymaniu. Być może któryś z oferentów zaproponowałby przedłużoną gwarancję czy tańsze warunki serwisowania. Natomiast jeśli zażyczono sobie napęd 4×4 i silnik o mocy 250 KM, niewielu dilerów mogło w tym przetargu startować. W wymaganiach była informacja tylko o standardowej gwarancji (2 lata na samochód, 3 na lakier). Do tego bezpłatny serwis i samochód zastępczy w okresie gwarancji. Żadna z dwóch firm nie zaproponowała w tym zakresie niczego ponad te wymagania. Jedynie została przedłużona gwarancja o 2 lata na perforację elementów nadwozia, która i tak wynosiła już 10 lat. Tak więc po dwóch latach od zakupu trzeba wziąć pod uwagę raczej nie małe koszty utrzymania samochodu.

 

Źródła informacji:

[1] bip.swietochlowice.pl/bipkod/14860529

[2] „załącznik nr 1 – Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia”, dokument dostępny pod [1]

[3] „Informacja z otwarcia ofert”, dokument dostępny pod [1]

[4] „Zawiadomienie o wyborze oferty najkorzystniejszej”, dokument dostępny pod [1]

[5] rybnik.naszemiasto.pl/artykul/nowe-auto-prezydenta-rybnika-ale-cacko,3838090,art,t,id,tm.html

Źródło zdjęcia: www.volkswagen-media-services.com

Komentarze (1)

napisz komentarz

Komentarz
Imię E-mail Strona www

  • 21 marca 2017 o 10:35 Piotrek

    Bawią się sku****** za nasze…

    Reply