Ruch drogowy

Jazda na zamek w Polsce nieznana

Zamek błyskawiczny
Data: 1 listopada 2016 o 00:01   /   komentarze (0)

Na łamach autocharakter.pl publikuję znaleziony w internecie filmik, przedstawiający tzw. jazdę na zamek, a w zasadzie ułomność wielu kierowców, którzy nie potrafią jeździć w ten sposób.

Film ma tylko jedną minutę, ale pokazuje bardzo wiele. Po pierwsze tylko autor nagrania jedzie w sposób, który ma szansę upłynnić ruch, czyli wykorzystuje wolny lew pas (całkowicie pusty!). Po drugie możemy zobaczyć chamstwo kilku kierowców, którzy próbują zablokować prawidłowo jadący samochód. „Gwiazdą” jest tu przede wszystkim „kierowca zawodowy” – taksówkarz. Po trzecie na końcu wszyscy pozazdrościli autorowi nagrania szybszego przejazdu i nie chcą go wpuścić z kończącego się pasa, co powinno być naturalną rzeczą w przypadku jazdy na zamek. Tak więc na poniższym filmiku możemy zaobserwować kompilację kilku patologicznych zachowań, które wydarzyły się na A4 w Katowicach.

Szkoda, że tak wielu kierowców nie potrafi korzystać z jazdy na zamek. Tego typu zachowanie może powodować ogromne korki i utrudnienia w ruchu drogowym. A wystarczyłoby tylko wykorzystywać wolną powierzchnię w postaci lewego pasa.

Co to jest jazda na suwak?

Jazda na zamek to sposób, w jaki powinny poruszać się samochody w przypadku zwężenia, np. gdy jeden z pasów się kończy. Ruch może odbywać się powoli, ale płynnie ze względu na fakt, iż kierowcy jadący kończącym się pasem wykorzystują go do samego końca i bezpośrednio przed zwężeniem są pojedynczo „wpuszczani” przez samochody zajmujące drugi pas. Samochody jadą wówczas naprzemiennie – jedno auto z pasa kończącego się, jedno z pasa docelowego. W jeździe na zamek ważne jest to, aby jechać kończącym się pasem możliwie do samego końca i zmienić pas dopiero, gdy nakazują tego znaki i dalsza jazda nim jest niemożliwa. W ten sposób wykorzystujemy maksymalnie powierzchnię dostępną do ruchu drogowego i korek się nie wydłuża, nie powodując z tyłu kolejnych zatorów. Najczęściej używa się dwóch terminów: jazda na suwak i jazda na zamek.

Wystarczy spojrzeć na ilustrację zamka błyskawicznego by wiedzieć, dlaczego tego typu jazda nazywana jest metodą zamka błyskawicznego. Jak łatwo się domyśleć, chodzi o to, żeby samochody przejeżdżały naprzemiennie, tak jak w suwaku ząbki zachodzą na siebie jeden po drugim.

Na łamach mojego bloga pragnę podejmować tematy ściśle związane z motoryzacją, przykładem tego jest m.in. ruch drogowy. Nie uważam się za specjalistę w tej dziedzinie, jednak krótkimi informacji chciałbym poruszać ciekawego zagadnienia ruchu drogowego. Zapraszam was do komentowania i podzielenia się swoją opinią.

Komentarze (0)

napisz komentarz

Komentarz
Imię E-mail Strona www